IKT v izobraževanju
ICT in education project work in 2013/2014
1. PODROČJE IN STAROST
Pri najinem projektu sva si zamislili delo s pomočjo programa Little Bird Tales, za uporabo pri predmetu slovenščina in likovna vzgoja. Program je zaradi svoje vsestranskosti uporaben tudi pri ostalih predmetih (več v poglavju Razmislek). Kot ciljno starostno skupino sva si izbrali 2. in 3. razred devetletne osnovne šole. Prilagodile pa sva ga tudi za učence z disleksijo, saj mora biti dejavnost zanimiva za vse, tudi za učence s posebnimi potrebami, ki potrebujejo še več prilagoditev in učiteljeve pozornosti.
2. KDO JE PROJEKT IZDELAL?
Projekt sva izdelali študentki enoletnega magistrskega študija Pedagoške fakultete. Predstavljava področji razrednega pouka in specialne in rehabilitacijske pedagogike. Glede na najini področji sva vključili tudi prilagoditve za učence z disleksijo, delo v programu pa prilagodili uporabnosti za razredno stopnjo.
3. POTEK PROJEKTA
Najprej učencem pokažemo kratko nemo risanko ali predvajamo zvočni posnetek. Učencem damo za nalogo, da s pomočjo programa izdelajo slikanico na določeno temo. Same izdelave slikanice se lahko lotimo na različne načine. Učenci lahko narišejo risbe ročno na papir in jih nato skeniramo v računalnik, risbe lahko narišejo v samem programu ali pa sliko sestavijo iz raznih sličic, snetih iz interneta. Slike nato opremimo z besedilom, ki ga oblikuje učenec sam. Najbolje je, da besedilo dodamo s programom Photoscape, ker nam dodajanje besedila v samem programu ne omogoča uporabo šumnikov ter spreminjanje podlage in tipa pisave, kar pa je za prilagoditev dela za učence z disleksijo zelo pomembno. Sam potek dela lahko prilagodimo tudi tako, da vsak učenec nariše eno sliko, napiše, kaj slika predstavlja in nato z učiteljičino pomočjo sestavijo razredno zgodbo, ki jo lahko učiteljica npr. tudi predvaja staršem na roditeljskem sestanku.
Nato bi pri uri likovne vzgoje samo zgodbo prikazali še na konkretnejši način. Učenec bi si lahko sam izbral ali bo zgodbo po dejanjih uprizoril s slikanjem na kamenček ali bodisi v obliki sestavljanke, posamezne slike – brez zarez za sestavljanko (da se nadaljevanje še težje »najde« - »prisili« k pozornemu in natančnemu poznavanju zgodbe), na različnih podlagah, z različnimi tehnikami ipd.
4. NAMEN PROJEKTA
Ta program omogoča učencem, da berejo bolj pogosto in so za branje in pripovedovanje bolj motivirani, kar je zelo dobrodošlo pri učencih z disleksijo. Ravno tako tudi za pisanje zgodbe, saj si pri tvorjenju stavkov (npr. proti koncu drugega in v tretjem razredu) pomaga z lastnim materialom, ki ga je izdelal pri pouku. Z zelo bogato (tako uvodno – nema risanka, kot tudi nadaljno – slikanica, samostojno izdelovanje materiala) vizualizacijo jim motivacijo še bolj dvignemo in še dodatno olajšamo branje, pripovedovanje zgodbe. Od učencev zahteva predvsem veliko ustvarjalnosti in manj teksta prav tako se bere že znan tekst, kar je učencem z disleksijo v veliko pomoč. Učenec z disleksijo pri tem veliko vadi, je motiviran za delo in v razredu se ne počuti izpostavljenega zaradi svoje »težave«, saj vsi učenci delajo enako stvar. Delo je tudi diferencirano, saj se posamezen učenec lahko izraža na svoj lasten (napredku primeren) način ter je pri tem ustvarjalen. S tem projektom lahko uresničujemo naslednje cilje pri dveh predmetih:
Slovenščina:
2. razred:
- berejo: - bogato ilustrirane pravljice
- pravljice, ki jih že poznajo
- dvodelne in tridelne pravljice, take, v katerih se dogajanje dvakrat/trikrat ponovi)
3. razred:
- berejo neznano umetnostno besedilo, tiho in poltiho (pravljice in pripovedi)
2. in 3. razred:
- prepoznajo prvine pravljice: formalni začetek in konec, preteklik, za pravljico značilni pripovedni ton
- prepoznajo za pravljice značilne književne osebe, čudeže in pravljično dogajanje, nedoločnost kraja in časa dogajanja
Likovna vzgoja:
- razvijajo slikarske zmožnosti in negujejo individualni slikarski izraz
- slikajo s tekočimi in trdimi slikarskimi materiali na različne slikarske podlage ( različne barve, velikosti, oblike, kakovosti)
- razvijajo motorično spretnost in občutek za ravnanje z različnimi slikarskimi materiali in pripomočki
5. PREDLOGI DODATNIH MOŽNOSTI/ AKTIVNOSTI
Kot sva že navedli, lahko k aktivnostim dodamo vse možnosti risanja in pisanja zgodbe. Različne oblike storytellinga (pripovedovanje zgodb) s pomočjo slik na različnih podlagah (kamni, oblika sestavljanke …). Možne so tudi dodatne prilagoditve za učence s posebnimi potrebami. Program Little Bird Tales je zelo enostaven za uporabo, barvit in privlačen, zato je primeren tudi za delo v razredu oz. za samostojno delo otrok, ki dandanes hitro obvladajo različne operacije na računalniku in modernih tehnoloških napravah.
Sam program je pri pouku uporaben na veliko načinov. Lahko ga uporabimo npr. za zbirko vtisov po naravoslovnem, kulturnem dnevu, ko celoten razred sestavi zgodbo svojih vtisov, kar ostane v trajen spomin. Učitelj jo lahko uporabi kot dajanje navodil za posamezno nalogo, saj na ta način učence bolj pritegne in si navodilo bolj zapomnijo, prav tako si samo zgodbo (navodilo) lahko večkrat predvajajo. Njegova uporabnost pride do velikega izraza pri pouku slovenščine, kjer ga lahko uporabimo za smiselno nadaljevanje zgodbe, obnovo zgodbe, sestavo lastne zgodbe, opis stvari/živali ipd. Uporabnost programa še poveča njegova prilagodljivost, saj lahko zgodbo sestavljamo na več zahtevnostnih ravneh ( jo sami narišemo, snamemo slike z interneta) , kar omogoča uporabo v vseh razredih osnovne šole.
6. PREDLOGI ZA UČENCE S PP
Disleksija vpliva na učenca na različne načine. Pri učencu se pogosteje pojavljajo značilnosti, kot so težave pri učenju branja in pisanja, počasno branje in pisanje in pa težave pri razumevanju pisnih besedil. Vendar pa imajo po drugi strani ti učenci ponavadi dobre domišljijske sposobnosti, divergentno razmišljajo in so ustvarjalni. V samem projektu sva se tako oprli na njihova močna področja in preko njih hoteli vplivati na izboljšanje motivacije za branje. Upoštevali sva priporočljive prilagoditve, ki so učencem z disleksijo v pomoč in jih vključile v sam projekt. Te prilagoditve so:
- kontrast med ozadjem in pa zapisanim besedilom: svetlo ozadje (rumeno, pastelno), temen tisk (modra, temno zelena),
- velikost črk - čitljiv izgled,
- tip pisave: Arial, Calibri,
- male tiskane črke so lažje berljive kot velike tiskane,
- poravnava vrstic je na levi strani,
- kratki, enostavni stavki.
7. POTREBNA POSEBNA OPREMA IN UPORABLJENI PROGRAMI
Potrebna je običajna oprema: računalnik z internetnim dostopom in mikrofonom za snemanje zvočnega posnetka, po potrebi skener.
UPORABLJENI PROGRAMI: - program Little Bird Tales ( http://www.littlebirdtales.com/)
- program Photoscape
8. NAJIN IZDELEK
Zgodbo sva ustvarjali z učenko 2. razreda. Za osnovo sva vzeli zvočni posnetek pravljice Šivilja in škarjice (http://www.youtube.com/watch?v=m5Zp7MUp0us), katera je predvidena v učnem načrtu za 2. razred. Po poslušanju je sledila obnova in razdelitev zgodbe na šest smiselnih delov. Posamezen del je ilustrirala na papir z barvicami. Nato sva slike skenirali.
Nadaljni koraki izdelave:
http://prezi.com/nthvckucbawo/?utm_campaign=share&utm_medium=copy.
Končni izdelek:
http://littlebirdtales.com/tales/view/story_id/337637