top of page

Uvod

Ekskurzije velikokrat izpadejo kot pouka prosti dnevi, slišani in videni podatki pa so precej ločeni od dogajanja pri pouku.

 

S to projektno nalogo sva želeli pokazati možnosti umestitve ekskurzije v nek okvir dogajanja v razredu. Učencem želiva pokazati, da je znanje, ki ga lahko pridobijo na takih dnevih, zelo uporabno in obratno: znanje, ki ga pridobijo v šoli, je lahko uporabno na ekskurzijah.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osnovne informacije

Avtorici

Mateja Poklukar (RP), Manca Zaviršek (PP: Ma-Ra)

 

Kratka vsebina

Projekt je sestavljen iz treh delov: pred, med in po ekskurziji.

 

Pred ekskurzijo učenci po skupinah s pomočjo Geopedie raziščejo pot, ki jo bodo opravili od domačega kraja (Bled) do Ljubljane; po skupinah s pomočjo delovnih listov pripravijo predstavitve pomembnejših krajev ob poti.

 

Med ekskurzijo na avtobusu sošolcem predstavijo kraje, učitelj pa za večjo motivacijo pripravi krajši kviz o slišanem. Med ogledom Ljubljane učenci pozorno poslušajo vodiča in zbirajo podatke.

 

Po ekskurziji učenci po skupinah iz dobljenih podatkov in fotografij opišejo določen trg v Ljubljani s svojimi znamenitostmi. Skupaj z učiteljem pregledajo slike, ki so nastale med ekskurzijo in jih ustrezno umestijo. Vse skupine oblikujejo en zid v Padletu. Na koncu sledi predstavitev.

 

Predmetno področje

računalništvo, družba

 

Interdisciplinarnost

Projekt vodita razredni učitelj in učitelj računalništva.

 

Razred

5.

 

Učni cilji
  • Družba

    • Poznajo in uporabljajo nekatere strategije terenskega dela (kartiranje, orientacija, opazovanje, merjenje, anketiranje);

    • spoznajo naravne enote Slovenije, opišejo in primerjajo nekatere naravne in družbene značilnosti;

    • spoznajo in navedejo nekatere slovenske značilnosti (tipičnosti), posebnosti, in sestavine, ki oblikujejo narodno istovetnost, naravno in kulturno dediščino;

    • razvijajo pozitiven odnos do tradicije; razumejo pomen ohranjanja tradicije (šege in navade, kulturni spomeniki idr.);

    • spoznajo značilnosti trajnostnega razvoja;

    • spoznajo nekatere pokrajinske značilnosti naravnih enot Slovenije na terenu.

 

  • Računalništvo

    • Vrednotijo kvaliteto informacij, dobljenih na spletu;

    • uporabijo ustrezne načine za citiranje in navajanje virov;

    • opišejo nevarnosti, ki na uporabnika prežijo na spletu.

 

  • Dnevi dejavnosti

    • Omogočiti učenkam in učencem utrjevanje in povezovanje znanja, pridobljenega pri posameznih predmetih in predmetnih področjih;

    • uporabljanje znanja in njegovo nadgrajevanje s praktičnim učenjem v kontekstu medsebojnega sodelovanja in odzivanja na aktualne dogodke v ožjem in širšem družbenem okolju.

​​

Pogoji

Učilnica mora biti opremljena z računalniki (vsaj toliko, kolikor je skupin), ki imajo dostop do spleta in povezavo s tiskalnikom. Za končne predstavitve sta potrebna projekcijsko platno in projektor.

 

Programska oprema
  • Geopedia

Kje? http://www.geopedia.si

Kaj? Je interaktivni spletni atlas in zemljevid Slovenije, v katerem se nahajajo informacije o športnih aktivnostih, zdravstvenih ustanovah, šolah,kolesarskih in pešpoteh, itd. Z njegovo pomočjo lahko poiščemo tudi pot od enega kraja do drugega, najdemo fotografije o posameznih krajih in njihovih znamenitostih ter spletne povezave do vremenske napovedi in drugih zanimivih vsebin.

 

Zakaj? Navadni (papirnati) zemljevidi ne omogočajo enostavnega prehoda med različnimi merili in s tem pogleda na kraj kot del neke večje enote in kot podrobnega pogleda nekega kraja. Velik izziv je tudi računanje razdalj z navadnimi zemljevidi (nenatančnost), tudi čas zelo težko izračunamo. Po navadi šolski zemljevidi ne označujejo naravnih in kulturnih posebnosti.

Kako? 

 

 

 

 

 

 

  • Padlet

Kje? http://padlet.com/

Kaj? Spletna aplikacija, ki ljudem omogoča enostavno izražanje misli na neko temo. Deluje kot list papirja na spletu, kamor lahko uporabniki objavljajo različne vsebine. Enostaven, omogoča kolaborativnost tukaj in zdaj, multimedijska podpora, zasebnost, deluje na različnih napravah, vgradljiv v blog ali spletno stran.

 

Zakaj? Velik izziv skupinskega dela je končni izdelek. Ta je po navadi razdrobljen na več plakatov/predstavitev, nimamo pa enega skupnega izdelka, ki je opis dela vseh skupin. Ena od možnosti je plakat, kjer pa je hkratno delo več skupin težko izvedljivo.

Kako? 

 

 

 

 

 

 

Navodila za učitelja

Zasnova projekta je uporabna za ekskurzijo v 5. razredu, ob prilagoditvah pa tudi za razrede predmetne stopnje in ekskurzije v druge dele Slovenije.

 

Časovni okvir

Za projekt sta bistvena dela pred in po ekskurziji, zato je potrebno za tako obliko ekskurzije računati več kot le en dan. Okvirno dve šolski uri za del pred ekskurzijo in ena do dve šolski uri za del po ekskurziji.

 

Učilnica

Učilnica mora biti opremljena z računalniki (vsaj toliko, kolikor je skupin), ki imajo dostop do spleta, naložen Adobe Reader in imajo povezavo s tiskalnikom. Za končne predstavitve sta potrebna projekcijsko platno in projektor.

 

Skupine

Priporočena je razdelitev v skupine po tri učence, več skupin pa zahteva več krajev oz območij z predstavitev. Učence razdeli učitelj sam, pri tem pa upošteva heterogenost. Skupine v delu pred ekskurzijo naj bi se zaradi motivacije in raznolikosti razlikovale od skupin v delu po ekskurziji.

 

Priprava učitelja
  • Seznaniti se mora s programskim orodjem in ga znati uporabljati.

  • Osnovati mora skupine, priporočljivo skupine s tremi učenci.

  • Načrtovati mora pot ekskurzije in določiti kraje (toliko, kolikor je skupin), ki jih bodo učenci predstavljali med potjo.

  • Učitelj mora poiskati ustrezne spletne strani o krajih in njihovih znamenitostih, ki jih bodo kasneje učenci uporabili pri izdelovanju predstavitev krajev.

  • Poiskati mora znamenitosti in značilnosti, za katere želi, da jih učenci pri predstavitvi izpostavijo.

  • Določiti mora območja (toliko, kolikor je skupin), oz. kraje, ki jih bodo učenci raziskali po ekskurziji in predstavili v Padlet-u.

  • Če objavljeni delovni listi niso primerni, mora pripraviti delovne liste za skupine.

  • Pripraviti mora kratek (ena šolska ura) »tečaj« o varnosti na spletu, kritičnosti do informacij s spleta in o navajanju in citiranju virov.

Navodila učencem
  • Učence mora seznaniti s programskimi orodj in jim pokazati, kako se jih uporablja.

  • Opomni jih na to, da morajo sodelovati pri delu vsi učenci skupine.

  • Predstavi jim potek dela (od raziskovanja krajev pred ekskurzijo do končne predstavitve v Padlet-u).

 

Naloge učitelja pred ekskurzijo
  • Potek dela: Učitelj učence seznani s kritičnostjo informacij na spletu. Učenci po skupinah poiščejo pot z Geopedio (razdalja, čas, umestitev krajev, ponovitev kartiranja, smeri neba), opis znamenitosti, opis pokrajin s pomočjo spleta. Učitelj njihovo delo spremlja in po potrebi usmerja. Pri tem delu dobi vsaka skupina za svoj kraj delovni list, ki ga izpolni.

 

  • Oblika dela: frontalno in skupine s tremi učenci.

 

 

Naloge učitelja med ekskurzijo
  • Potek dela med potjo: Po poti učenci predstavljajo svoje ugotovitve o krajih in znamenitostih, mimo katerih se peljemo (ki so jih pred ekskurzijo raziskali z Geopedio in podanimi ter preverjenimi spletnimi stranmi). Pri predstavitvi si pomagajo z izpolnjenim delovnim listom, ki so ga dobili in rešili že v šoli.Kraji: Lesce, Radovljica, Brezje, Begunje, Tržič, Kranj.

 

  • Oblika dela: Frontalna in skupinska.

 

  • Potek dela med ogledom: Ogled je voden. Učenci so pred ekskurzijo seznanjeni s tem, da bodo morali z Geopedio raziskati nekaj, o čemer bodo poslušali med vodenim ogledom centra Ljubljane in Ljubljanskega gradu. Seznanjeni so tudi s tem, da bodo po ekskurziji razdeljeni v nove skupine (drugačne, kot so bile pred ekskurzijo). Med ogledom učiteljici fotografirata znamenitosti Ljubljane.

 

  • Ogled: Prešernov trg, mestna hiša, Cankarjev dom, parlament, Ljubljanski grad, Tromostovje, Zmajski most,...

 

Naloge učitelja po ekskurziji
  • Potek dela: V šoli učence razdelimo v nove skupine po 3. Skupinam razdelimo različne teme, predstavimo jim orodja, s katerimi bodo delali (Padlet, Geopedia) in jih seznanimo z navodili za delo. Učenci po skupinah raziskujejo s pomočjo spleta in zapiskov, zloženk z ekskurzije – s pomočjo podatkov vse skupine zgradijo en zid v Padlet-u, ki predstavlja povzetek ekskurzije. Vsaka skupina predstavi svoj del sošolcem.

 

  • Oblika dela: Skupine s tremi učenci.

  • Delo s fotografijami: Skupine dobijo slike, ki jih učitelji posnamejo med ekskurzijo. Med slikami so tudi vsiljivci - deli mest, ki jih učenci med ekskurzijo niso videli. Njihova naloga je, da pravilno razvrstijo slike po določenih sklopih. Rešitve preverimo tako, da na PPT predstavitvi učitelj kaže slike, učenci pa za vsako posebej povedo, kaj predstavlja.

 

Prilagoditve za učence s posebnimi potrebami

V primeru, da je v razredu učenec s posebnimi potrebami, uporabimo prilagoditve, ki so zanj priporočene (prilagojen delovni list, strojna in programska oprema, drugi pripomočki). Ker je velik del projekta zasnovan kot delo v trojicah, je ustrezna razporeditev učencev v skupine, še posebej za otroke s posebnimi potrebami, zelo pomembna, zato naj učitelj dobro razmisli, kako bo skupine osnoval. 

 

Gradivo

Priloženi so delovni listi, ki so precej specifični glede na izhodišče, lahko pa služijo vsaj za vzorec oz. kakšno idejo.

 

Delovni listi so narejeni s pomočjo ustvarjanja obrazcev v plačljivem progamu Adobe Acrobat Pro XI, je pa na spletu (http://www.adobe.com/si/) na voljo brezplačna preizkusna različica. Program omogoča izdelavo obrazca, ki ga lahko učenci nato izpolnjujejo kar z računalnikom, pri čemer je onemogočeno spreminjanje določenih polj.

 

Kot alternativo je možno uporabiti natisnjene delovne liste, ki jh učenci izpolnjujejo s svinčnikom, ali pa delovne liste, spisane v poljubnem urejevalniku besedil, ki jih učenci izpolnjujejo kar v urejevalniku.

 

Delovne list v različnih oblikah si lahko naložite tule: <KLIK>

 

Primeri končnih izdelkov

Slika 1: Primer rešenega delovnega lista

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Končni "zid" v Padletu: http://padlet.com/wall/7a1gmxc90b

 

Možnosti razširitev

Idejo projektne naloge – osmisliti ekskurzijo – lahko z nekaj učiteljevega dodatnega dela prenesemo tudi v druge razrede (priporočava za višje razrede), pa tudi izhodišče in cilj lahko prilagodimo za lastne potrebe.

 

Če se pojavi želja po zmanjšanju obsega je možno izpustiti posamezen del, npr. pred ekskurzijo učenci ne pripravijo opisov krajev, če je potrebno, to stori učitelj; lahko pa izpustimo del po ekskurziji in tako ne naredimo končnega povzetka ekskurzije.

 

Če želi učitelj popestriti »suhoparne« govorne nastope o krajih, mimo katerih se peljemo z avtobusom, je ena od možnosti popestritve že vključena v projekt – kviz, če je na voljo dovolj časa, pa bi lahko učenci izdelali avdio, ali še bolje, video posnetek določenih krajev.

 

Za snemanje in urejanje zvoka predlagava brezplačni program Audacity (Dostopno na: http://audacity.sourceforge.net),

za ustvarjanje kratkega videoposnetka pa Movie Maker (Dostopno na: http://windows.microsoft.com/sl-si/windows-live/movie-maker).

 

 

 

Ekskurzija v Ljubljano malo drugače

bottom of page