top of page

ZVOK

Mateja Podgorelec, Ida Štimec

Pri temi zvok se učenci spoznajo z osnovnimi pojmi in značilnostmi zvoka (npr. oddajnik, sprejemnik zvoka; zvok je valovanje), izvedejo eksperimente, spoznajo program Scope in njegove osnovne možnosti, se seznanijo s konkretizacijo in digitalizacijo zvoka ter preverijo svoje znanje s pomočjo interaktivnih nalog na spletu.

Realiziramo lahko cilje iz učnega načrta za naravoslovje in tudi medpredmetne cilje iz GUM, TJA, RAČUNALNIŠTVA.

Projekt je primeren za učence 6. razreda osnovne šole (možno ga je prilagoditi tudi nižjim in višjim razredom zaradi obsežnosti teme).

več

Projekti

Spodaj so podani avtorji ter kratki opisi projektnih nalog. Za ogled celotne projektne naloge, izberite več.

NARAVOSLOVNI DAN - Drejček in trije marsovčki

Janja Hrastovšek, Ana Markovčić in Marsela Zlodej

V 4. razredu smo želele organizirati naravoslovni dan, ki bi trajal štiri šolske ure. V naravoslovnem dnevu bi obravnavali novo književno besedilo Drejček in trije marsovčki. Končni izdelek pa bi bil po prebranem besedilu nadaljevanje zgodbe ter uprizoritev tega nadaljevanja v stripu z zvočno podporo, na koncu pa bi nastal film, kjer bi povezali govorno in slikovno komponento. Več ...

Potovanje okrog sveta

Ines Završnik, Rozalija Grešak

Potovanje okrog sveta je igra, namenjena učencem 2. razreda osnovne šole. Igra se lahko vključi v pouk kot ponavljanje snovi pri predmetu spoznavanje okolja, kjer je tema spoznajmo različne pokrajine doma in po svetu. Prav tako jo lahko učitelj uporabi pri utrjevanju obravnavane učne snovi.

Naloga učenca je, da pomaga »aviončku« Radovednežu raziskati, kaj se skriva pod bleščečimi zvezdami, ki se nahajajo na Zemlji. Pri vsaki obiskani zvezdi učenec izmed ponujenih predmetov izbira predmet, značilen za pokrajino, kjer se ta zvezda nahaja. Ko pravilno izbere vse predmete, dobi pokal in igra je končana.

Več...

Učenje nove pesmi

Veronika Resman, Katja Šuštar

 V projektu predstavljava možnost poučevanja nove pesmi s programskim orodjem MuseScore, ki učitelju omogoča zapisovanje not, melodij, predvajanje zapisanega, podporo pri petju in opevanju ter predvsem nazorno učenje glasbenih pojmov. Zasnovali sva uro za 4. razred osnovne šole, na koncu pa sva predvideli tudi aktivnosti za ostale razrede v osnovni šoli.

Več
 

Radijska igra

Nina Svetič, Mojca Palir

Projekt Radijska igra je bil oblikovan z namenom drugačne obravnave dramskih besedil pri pouku književnosti v 2. triletju osnovne šole. Učenci v manjših skupinah, s pomočjo metode sodelovalnega učenja, snemajo različna dramska besedila ali pa sami ustvarijo radijsko igro.

 

Tako poleg ciljev iz  različnih predmetnih področij- slovenščina (jezik in književnost) in medpredmetnih področij- glasbena umetnost, uresničujemo tudi splošne cilje:

 

- učenje sodelovalnega odnosa med učenci, 

- uporaba informacijsko izobraževalne tehnologije,

- motiviranost za branje in obravnavo književnih besedil. 

 Več

Skuhaj si sam

Brigita Dobre, Barbara Hočevar

Projekt sva si zamislili za učence 2. in 3. triade. V skladu s tem tudi narašča zahtevnost receptov, seveda pa imajo učenci dostop do vseh receptov na strani. Učenci s klikom na povezavo pridejo na spletno stran, kjer se nahajajo recepti. Pri najinem projektu sva si zamislili, da učenci kuhajo po zapisanih receptih, ki jim nazorno pokažejo, kaj morajo narediti za pripravo določene jedi. Učenec lahko kadarkoli s klikom naprej/nazaj pogleda potek recepta. Besedilo je vedno podkrepljeno tudi s sličicami.

Program se lahko uporablja v šoli, pri predmetoma naravoslovje in tehnika in gospodinjstvo ali pa doma, kjer lahko kuhajo skupaj s svojimi starši ali drugimi družinskimi člani. Na koncu lahko učenci slikajo svoje izdelke in nato sličice naložijo na družabno omrežje Facebook, ki jo ima razred. Tako lahko vsi učenci vidijo, komentirajo slike jedi ter si morda tudi kaj svetujejo. S tem krepimo sodelovanje med učenci tudi izven šole. več

TEŽAVE POMNJENJA IN UTRJEVANJA​

Ines Medved, Maja Knez

 

Ponavljanje in utrjevanje vsake posamezne snovi je ključno za veriženje ciljev in napredovanje. Na praksi sva se srečali z vsakodnevnimi problemi pomnjenja, ki običajno izhajajo iz nižjih razredov, vendar se šele kasneje pokažejo kot resna ovira pri dohajanju ostalih sošolcev. Ena izmed takih snovi je tudi poštevanka. Problem se pojavi zaradi neavtomatiziranega računanja, kar onemogoča uspešno in pravočasno reševanje matematičnih nalog.


ANKI je brezplačen program, ki se lahko uporablja tudi kot mobilna aplikacija. Program nam omogoča aktivno, sprotno in učinkovito učenje ter s tem lažje in boljše pomnjenje. Program temelji na dvostranskih karticah za učenje (vprašanje-odgovor). 

 

 

Več...

EU v OŠ​

Alen Kopić, Andreja Petan

S svojo projektno nalogo sva želela spodbuditi učence, da Evropsko unijo spoznajo skozi različne poglede, tj. skozi različne predmete. Pri samem delu želiva, da so učenci aktivni, samoiniciativni, in kreativni. Raziskovalno delo sva zastavila tako, da učenci delajo v skupinah. Želela sva, da učenci med seboj komunicirajo in pri tem razvijajo kolektivno inteligenco. Projekt sva zato zastavila tako, da učenci oblikujejo skupine glede na svoje interese (zgodovinski, geografski, glasbeni, likovni, kulturni ipd.). Po formiranih skupinah nato učenci raziskujejo o EU s pomočjo medmrežja ali s pomočjo različne literature. Na medmrežju sva ustvarila spletno stran, na kateri sva za vse skupine napisala navodila za delo. Več ...

IGRA SPOMIN

Alja Košar, Urša Dolar

Igra spomin je v prvi vrsti namenjena pouku likovne umetnosti na razredni stopnji. Učitelj pa jo lahko uporabi tudi pri drugih predmetih npr. pri spoznavanju okolja ali pri matematiki. Primerna je tudi za različne medpredmetne povezave,

Primerna je za učence od 1. do 4. razreda.

Uporabna je tako pri uvodni motivaciji, ponovitvi učne snovi kot tudi pri jutranjem varstvu ali v podaljšanem bivanju.

Več ...

 

EKSKURZIJA V LJUBLJANO

MALO DRUGAČE

Mateja Poklukar, Manca Zaviršek

Ekskurzije velikokrat izpadejo kot pouka prosti dnevi, slišani in videni podatki pa so precej ločeni od dogajanja pri pouku.

 

S to projektno nalogo sva želeli pokazati možnosti umestitve ekskurzije v nek okvir dogajanja v razredu. Projekt izpeljemo v skladu z letnim delovnim načrtom, avtorici sva si zastavili izvedbo v 5. razredu OŠ.

 

Projekt je sestavljen iz treh delov: pred, med in po ekskurziji.

  • Pred ekskurzijo učenci po skupinah s pomočjo Geopedie raziščejo pot in pripravijo predstavitve krajev ob poti.

  • Med ekskurzijo na avtobusu sošolcem predstavijo kraje. Med ogledom Ljubljane učenci zbirajo podatke.

  • Po ekskurziji učenci po skupinah opišejo določen trg v Ljubljani, vsi skupaj pa oblikujejo zid v Padlet-u. 

Več...

Arhitekturno oblikovanje s pomočjo računalniških programov

Tjaša Pfajfar, Anna Roversi

Kolektivni projekt celotnega razreda, ki bi se izvajal tekom celega semestra. Učenci bi se razdelili v pare in vsak par bi po skupnem dogovoru uresničil posamezno likovno nalogo. Pri tem bi seveda z brainstormingom in z izmenjavo idej sodelovali tudi ostali učenci, člani para pa bi imeli končno besedo pri izvedbi določene naloge. Delo bi potekalo čez celoten semester tako, da bi posamezen par med učno uro likovne umetnosti sestavil eno sobo oziroma rešil eno likovno nalogo (podproblem). Ostali učenci bi med tem imeli navadno učno uro likovne vzgoje. Na koncu semestra bi tako dobili končano obliko hiše kot produkt skupnega dela razreda. več

Hitri in previdni

Sašo Zupanec, Sabina Gerdina

Obnašanje v prometu in varnost na cesti je gotovo zelo pomembna reč, sploh ko se otrok še na ta dva pojma privaja. Odločila sva se, da izdelava didaktično igro, ki bi učencem služila kot priprava na kolesarski izpit. 

Igra je prilagojena za razredno stopnjo natančneje za 5, razred, kjer se učenci tudi srečajo s samim izpitom. 

Preko vsakdanje situacije sva tako ponovila najbolj pomembna pravila pri varnem obnašanju v prometu. predstavila sva tudi izdelavo same igre, kot projektno delo pri pouku računalništva. več

Ustvarjanje in branje zgodbe s pomočjo programa "Storytelling-a"​

Nina Bevc, Anamarie Svetec

Pri najinem projektu sva si zamislili, program za uporabo pri predmetu slovenščina in likovna vzgoja. Kot ciljno skupino sva izbrali učence 2. in 3. razreda devetletne osnovne šole. S programom hočeva doseči, da učenci berejo bolj pogosto in so za branje in pripovedovanje bolj motivirani, kar je zelo dobrodošlo pri učencih z disleksijo. Učinek hočeva doseči tudi pri pisanju zgodbe, saj si pri tvorjenju stavkov učenec pomaga z lastnim materialom, ki ga je izdelal pri pouku.

Več..

Ogrodja in gibala 

Špela Kržišnik, Pia Mirnik

Učenci si ogrodja in gibala težko predstavljajo in razumejo samo s slikami in tekstom iz učbenikov. V ta namen sva se odločili, da bi učenci ob animacijah in izdelanemu filmčku sami raziskovali temo na način sodelovalnega učenja, in s tem prišli do znanja in izpolnili zastavljene cilje. Učencem lahko na veliko bolj zanimiv način predstavimo temo z IKT pripomočki.

 Več

ZANIMIVA MATEMATIKA

Marjeta Por, Urša Koželj

V projektno nalogo sva vključili nabor spletnih strani, na katerih najdemo veliko didaktičnih iger, ki so učitelju in učencem v pomoč pri poučevanju in učenju.

Na koncu sva povzeli, kateri programi so najustreznejši za uporabo v razredu in zakaj ter kateri so manj uporabni in jih učitelj lahko uporabi za popestritev učnih ur.

Oblikovali sva tudi kratkega vodiča skozi prosto dostopne programe, ki se nama zdijo primerni za uporabo v razredu. Izbrane didaktične igre so primerne tudi za specialnega pedagoga, ki te vaje tudi lahko uporabi pri dodatni strokovni pomoči oz ga posreduje učitelju kot predlog za delo z učencem z učnimi težavami. Več...

ČASOVNA ORIENTACIJA​

Valentina Bizjak, Katja Heric

Osnovni namen najinega projekta je učencem približati razumevanje časa in časovne orientacije. V projektu sta združena dva različna pogleda kako priskočiti na pomoč pri poučevanju otrok s težavami pri predstavah. Celoten projekt vključuje aktivno sodelovanje in vključevanje učencev v izdelavo dnevnika/ časovnega traka. Še posebej je primeren pri predmetu spoznavanje okolja, ko spoznavajo pomen časa (preteklost, sedanjost in prihodnost) ter se v času orientirajo.

Idejo na kakšen način zvišati njihovo motiviranost sva uresničili s pomočjo IKT pripomočkov. Izdelali sva preprosto animacijo in uporabili aplikacijo za samostojno izdelavo časovnega traku. Več...

Skrb za okolje in varnost v laboratoriju

Petra Bašek, Natalija Zdovc

Ker so pogosto nevarne snovi neustrezno shranjene in posledično dosegljive otrokom, sva se odločili, da narediva spletno stran, ki bo učence na to opozarjala oziroma jim ponudila čim več znanja o tem, kako jih prepoznati in ravnati z njimi. Nevarne snovi so pogosto tudi nepravilno odvržene, zato sva idejo o spletni strani nadgradili ter vključili tudi skrb za okolje (onesnaževanje, ločevanje …). Spletna stran pokriva naslednje predmete: spoznavanje okolja, naravoslovje in tehnika, naravoslovje ter kemija. Namenjena je učencem prvega, drugega in tretjega triletja. Več ...

TVOJE POTREBE -

MOJ KONCEPT

Potreba, ki postane koncept. Koncept razmišljanja in ustvarjanja z namenom, razumeti svojo lastno bit in seveda, razumeti soseda, vrstnika, sočloveka. Posebna potreba, za katero se navadno skrivajo stereotipi, strah, nerazumevanje- lahko postane koncept ustvarjanja, konkretni izdelek predstavljen širši javnosti  in s tem izgublja na moči negativne oznake.

To je tudi cilj samega projekta, da bi in širši javnosti predstavili, kako otrok dojema sebe, svoje lastne potrebe in lastnosti, potrebe posameznika, skupine. Tako sebe, kot tudi sočloveka lahko razumemo šele takrat, ko o sebi ali drugemu razmišljamo, govorimo, ga vidimo, občutimo- skratka smo z in ob njem.  Medij sporočanja lastnega doživljanja in dojemanja pa predsavlja likovna umetnost- jezik, ki omogoča, da lahko izrazimo in konkretiziramo še tako abstraktne misli. Hkrati pa predstavlja možnost, da lahko vsak posameznik uspešno in na svoj lastne način izrazi to, kar doživlja- še posebej otroci, ki so pri tem spontani. 

Več si lahko ogledate tukaj ter tu :)

 

Aleksandra in Lara

PROMET

Tina Skrt & Brina Zoran

Najina ciljna skupina so bili učenci petega, šestega, sedmega in osmega razreda. Namen je bil ponavljanje že usvojene snovi pri predmetu Naravoslovje oziroma Tehnika in tehnologija. Program lahko uporabimo za ponavljanje snovi, uvodno motivacijo ali kot zadolžitev pri podaljšanem bivanju.več

ORIENTACIJA V PROSTORU

Jera Csipö in Teja Šavs

Projekt Orientacija v prostoru je namenjen učencem 1., 2. in 3. razreda in se izvaja pri pouku matematike. Zamislili sva si, da bi učencem predstavili drugačen način dela, in sicer, da ob gledanju videa in zapisovanju odgovorov rešujejo različno zahtevne naloge na temo orientacije v prostoru. Med zapisovanjem odgovorov lahko učenci video ustavijo, lahko ga prevrtijo naprej ali pa nazaj. S tem omogočimo prilagajanje posameznemu učencu. Več...

Ime vašega projekta​

Avtorja projekta​

[kratek opis vašega projekta]      I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Tip: Use this area to describe one of your services. You can change the title to the service you provide and ... več

Ime vašega projekta​

Avtorja projekta​

[kratek opis vašega projekta]      I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me and you can start adding your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Tip: Use this area to describe one of your services. You can change the title to the service you provide and ... več

Geometrijski liki

Sara Masnec in Katja Zupančič

V projektu, ki sva ga pripravili sva izdelali računalniško igro o geometrijskih likih. Učenci tekom igranja igre postopoma usvajajo zastavljene cilje. Da je igra za učence bolj motivacijska, učenca skozi reševanje nalog vodi glavni junak panda, ki mu podaja navodila in ga spodbuja. Namen igre je, da s pomočjo problemov, katere skušajo rešiti v igri, prepoznajo like, ki se pojavljajo tako v naravnem kot tudi družbenem okolju. Poleg tega lahko učenci na začetku igre ponovijo lastnosti likov. Igra se v pouk vključi kot ponovitev oziroma nadgradnja klasični razlagi pri temi geometrijski liki, učenci pa jo lahko igrajo tudi doma. Primerna je predvsem za učence 1. triletja ... več

Tabela za pisno seštevanje in odštevanje

Špela Rous, Sandra Kolarič​

Tabelo za pisno seštevanje in odštevanje sva oblikovali za učence 4. razreda, ki se po učnem načrtu učijo pisnega seštevanja in odštevanja do deset tisoč. Mogoče jo je uporabiti že v 3. razredu ali v višjih razredih, saj jo enostavno prilagodimo velikosti števila in številu seštevancev ali odštevancev. Zaradi prilagoditev je primerna pri usvajanju ali utrjevanju znanja, ter za učence z učnimi težavami pri matematiki. Več...

bottom of page