top of page

Tabela za pisno seštevanje in odštevanje

Uvod

 

Tabela za pisno seštevanje in odštevanje je namenjena učencem 4. razreda, ki se po učnem načrtu, pri matematiki, učijo pisnega seštevanja in odštevanja do deset tisoč. Lahko jo uporabimo že v 3. razredu ali v višjih razredih, saj jo enostavno prilagodimo velikosti števila in številu seštevancev ali odštevancev. Zaradi prilagoditev je primerna pri usvajanju ali utrjevanju znanja, ter za učence z učnimi težavami.

 

Učni cilji

 

Tabela je učencem v pomoč pri usvajanju naslednjih ciljev:

 

  • pisno seštevajo in odštevajo naravna števila v obsegu do 10 000,

  • ocenijo rezultat pri računanju z večjimi števili,

  • znajo preveriti rezultat,

  • uporabljajo matematični operaciji pri reševanju matematičnih problemov,

  • števila pri podpisovanju zapišejo v pravilen prostor in

  • uporabljajo matematično izrazoslovje.

 

Navodila za učitelje

 

Odločili sva se, da oblikujeva dve tabeli. Obe tabeli imata enako osnovo. Na vrhu so z rdečo barvo zapisane desetiške enote (E, D, S, T, DT). Barvo lahko po želji spreminjate. Pod tem, sta dve vrstici, v kateri učenci zapišejo števili (seštevanca ali zmanjševanec in odštevanec). Učenci, ki imajo pri tem težave lahko uporabijo strategijo pisanja števila od zadnje števke proti prvi in tako zmanjšajo možnost napak pri podpisovanju. Za večjo preglednost so okvirčki obarvani z različnimi barvami. Zadnja vrstica z razdeljenimi prostori je namenjena zapisovanju rešitve (vsote ali razlike). V tabeli lahko s pomočjo možnosti, ki so nam na voljo v opravilni vrstici, spremenimo barve, tip in velikost pisave ter barve polnila okvirčkov. V kolikor je potrebno, lahko z desnim klikom miške pod možnostjo »vstavi« dodajamo ali odvzemamo stolpce in vrstice, s tem pa se številu števk prilagodi tudi število okvirčkov pri preverjanju rešitve. Prilagajamo lahko tudi velikost posameznih celic ali celotne tabele. 

TABELA 1

TABELA 2

Tabela 2 je primerna za tiste učence, ki so pri pisnem seštevanju in odštevanju že samostojnejši in nimajo težav pri prištevanju desetic, saj tabela nima dodatnih okvirčkov in ne ponuja možnosti preverjanja vmesnih rezultatov.
Ko učenec zapiše obe števili (seštevanca ali zmanjševanec in odštevanec), najprej samostojno sešteje oz. odšteje in celotno vsoto ali razliko zapiše v spodnji okvirček, pod razmejitveno črto, ki je namenjen rezultatu. Ko izračuna, izbere računsko operacijo (+ ali - ) in v zato pripravljenem prostoru (PRAVILNA REŠITEV), se izpiše rešitev računa, ki jo primerja s svojo in v primeru napačnega rezultata izračuna še enkrat. 

Ko odprete dokument (Microsoft Office Excel) se prikažeta dve tabeli. Ena je namenjena pisnemu seštevanju, druga pisnemu odštevanju. Tabeli sta primerni za uporabo pri usvajanju postopka, saj imata možnost vmesnega izračuna rezultatov in dodatne okvirčke, v katerih se prikažejo desetice, ki jih je potrebno šteti naprej. Ko učenec v vrstici vpiše obe števili, najprej sešteje oz. odšteje enice in vmesni rezultat vpiše v za to namenjen prostor. Ko klikne na majhen okvirček (v stolpcu, kjer so zapisane desetice), se mu izpiše število, ki ga mora šteti naprej. Tabela mu ponuja možnost, da takoj preveri ali je vmesni račun izračunal prav (in tako naprej pri vseh desetiških enotah). Če klikne na naslednji levi prostor, ki je namenjen zapisovanju rešitve, se mu v spodnji vrstici (PRAVILNA REŠITEV) prikaže vmesni rezultat. Če je ta pravilen, se okvirček obarva zeleno, v kolikor je rešitev napačna pa okvirček ostane rdeče barve. V primeru napačnega izračuna, postopek v določenem desetiškem stolpcu ponovi. Ko konča z računanjem, kliknem gumb počisti in tako izbriše vsa števila v tabeli. 

Učitelju je tabela v pomoč pri urah usvajanja znanja, saj je odlična vizualna opora in pomoč pri razlagi postopka ter utrjevanja pisnega seštevanja in odštevanja. Pri tem jo lahko vključi v delo po predlogu učne priprave, ki je priložena. Učenci si zaradi razdeljenih prostorov, barvnih opozoril, prostora za zapis desetic, ki se štejejo naprej, zapisanih desetiških enot in izbire predznaka, lažje predstavljajo in zapomnijo zaporedne korake postopka. Učenec ob uporabi tabele števila ustrezno podpisuje, kar je najpogostejši vzrok napak pri pisnem seštevanju in odštevanju. Uporaba tabele je za učence dobra motivacija, saj račune računajo na računalnik. Učitelj mora najprej učence seznaniti z načinom uporabe tabele, pri čemer je pomembno, da izbere ustrezen način (npr. demonstracija z razlago). Naloge lahko učenci izvajajo samostojno ali v paru. Predvsem je slednje priporočljivo, dokler učenci popolnoma ne usvojijo načina uporabe tabele. Učenci izračunane račune lahko shranijo na računalnik ali natisnejo s tiskalnikom.

 

 

Potrebni pripomočki

 

  • Računalnik

  • Tabela (v programu Microsoft Office Excel)

  • Tiskalnik (po želji, v kolikor učenci račune natisnejo)

 

Prilagoditve za učence z učnimi težavami

 

Tabela je uporaben pripomoček za učence z učnimi težavami, ki:

 

  • zamenjujejo števke znotraj števila,

  • imajo slabšo številsko predstavljivost,

  • neustrezno podpisujejo števila v računu,

  • neustrezno prištevajo desetice (»štejem naprej«),

  • veliko časa porabijo za izris tabele v zvezek,

  • počasneje rešujejo naloge.

Dodatne možnosti

 

Učenci z učnimi težavami jo lahko uporabljajo, ko ostali učenci že usvojijo postopek ter pri preverjanju in ocenjevanju znanja.

 

V kolikor učenec tabelo konstantno uporablja in pri določeni učni urni nima dostopa do računalnika, jo lahko nadomestimo z natisnjeno in plastificirano tabelo, na katero učenec piše s flumastrom.

 

Avtorici

 

* Špela Rous / razredni pouk

 

* Sandra Kolarič / specialna in rehabilitacijska pedagogika

bottom of page