top of page

Osnovni namen najinega projekta je učencem približati razumevanje časa in časovne orientacije. V projektu sta združena dva različna pogleda kako priskočiti na pomoč pri poučevanju otrok s težavami pri predstavah. Idejo na kakšen način zvišati njihovo motiviranost sva uresničili s pomočjo IKT pripomočkov. Izdelali sva preprosto animacijo in uporabili  aplikacijo za samostojno izdelavo časovnega traku. Celoten projekt vključuje aktivno sodelovanje in vključevanje učencev v izdelavo dnevnika/ časovnega traka. Še posebej je primeren pri predmetu spoznavanje okolja, ko spoznavajo pomen časa (preteklost, sedanjost in prihodnost) ter se v času orientirajo.

 

1. OSNOVNI PODATKI O PROJEKTU

 

TEMATSKI SKLOP: Čas

RAZRED: 1. triada (2. in 3. razred)

UPORABLJENA PROGRAMSKA OPREMA: Powtoon in Dipity

 

 

ČASOVNA ORIENTACIJA

2. OPREDELITEV PROBLEMA

 

Učenci imajo težave z razumevanjem in predstavljanjem časovnega poteka in orientiranjem v času ter prostoru. Še posebej je težavno zaradi nemotiviranost, ki je posledica ne konkretnosti in neoprijemljivosti v učbenikih. In na ta način posledična neaktivnost učencev in zgolj učenje dejstev brez razumevanja.

 

3. NAČRT IN POTEK DELA

 

CILJI

 

Učenci

  • znajo razlikovati preteklost in sedanjost v svojem življenju ter ločijo med preteklostjo, sedanjostjo in prihodnostjo.

  • znajo opisati časovni potek življenja osebe, ki si jo izberejo.

  • spoznajo časovni potek dogodkov, uporabijo nekatere osnovne izraze za opredeljevanje dogodkov, kot so: prej, potem, včeraj, danes, jutri, teden, dnevi v tednu, dan, mesec, letni časi, leto.

 

POTEK DELA

  • 1. DEJAVNOST: Ogled pripravljene animacije in delo z učnim listom.

  • 2. DEJAVNOST: Predstavitev časovnega traku učenca in predstavitev ideje projekta razreda.

 

3. NAVODILA ZA UČITELJA

 

1. DEJAVNOST:

Učitelj s pomočjo programa powtoon izdela svojo animacijo, kjer prikaže potek življenja osebe (npr. učiteljica od dojenčka, nato otroka, šolarja, odraslega in starejše osebe).

 

Povezava do spletnega vodiča za uporabo programske opreme powtoon:

http://www.youtube.com/watch?v=bRqO5MasiFk

 

  • Učitelj učencem prikaže animacijo na youtube, ki otroku predstavi potek življenja osebe.

(Primer animacije)

  • Učenci v dvojicah sami raziskujejo animacijo. Lahko se bodo premikali po njej in opazovali, kako se ta oseba spreminja in pri tem odgovarjajo na zastavljena vprašanja in rešujejo naloge na delovnem listu.

  • Usvajanje in ponovitev snovi.

 

2. DEJAVNOST

Učitelj izdela s pomočjo programa dipity dva časovna traka, enega za učenca, ki je star toliko kot so otroci v razredu in enega s prihajajočimi šolskimi dogodki in obveznostmi.

 

Povezava do spletnega vodiča za uporabo programske opreme dipity:

http://www.youtube.com/watch?v=8slBz1dtgXM

 

  • Učitelj učencem pokaže časovni trak osebe. Na njem učenci opazujejo pretekle dogodke. V povedih zapišejo opis poteka dogodkov, kjer uporabijo osnovne časovne izraze za opredeljevanje dogodkov, kot so: včeraj, danes, pred enim letom, na dan, ta mesec.

(Primer časovnega traku osebe.)

 

  • Učenci sodelujejo v celoletnem projektnem delu izdelave dnevnika. S pomočjo aplikacije na internetu izdelajo svoj profil in enkrat na teden vpisujejo dogodke v svoj časovni trak. Do konca šolskega leta ga izpolnjujejo in tako opazujejo potek časa.

  • Do konca šolskega leta ga izpolnjujejo in tako opazujejo potek časa in kaj vse jih čaka v prihodnosti (šolske prireditve, kontrolne naloge, počitnice, športni dnevi).

(Primer časovnega dnevnika učenca.)

 

4. PREDLOGI ZA DODATNE AKTIVNOSTI

 

Projekt je možno zastaviti tudi kratkoročno kot:

  • PROJEKTI TEDEN - moj teden ali

  • PROJEKTNI DAN - moj delovni dan.

 

5. MEDPREDMETNE POVEZAVE

 

Projekt je odličen pripomoček za medpredmetno povezovanje, saj se ciljno povezuje s slovenščino in matematiko.

bottom of page