IKT v izobraževanju
ICT in education project work in 2013/2014
SKUHAJ SI SAM www.skuhaj-si-sam.webs.com
AVTORICI PROJEKTA: Brigita Dobre: študentka magistrskega študija Pedagoške fakultete, smer biologija in gospodinjstvo.Barbara Hočevar: študentka magistrskega študija Pedagoške fakultete, smer razredni pouk.
UČNI PREDMETI IN STAROST: Projekt lahko uporabimo v 2. in 3. triadi osnovne šole. V 4. in 5. razredu pri predmetu naravoslovje in tehnika. V 3. triadi pa pri predmetu gospodinjstvo, modul hrana in prehrana.
GLAVNI CILJI:
- razložiti pomen pestre in uravnotežene prehrane za rast, razvoj in zdravje ljudi,
- razvijajo sposobnosti za grafično komuniciranje,
- pripraviti različne vrste jedi,
- učenci razumejo pravilen način dela z živili,
- analizirajo lastnosti živil, ki jih uporabljajo pri pripravi jedi,
- učijo se uporabljati kuharske knjige in recepte,
- znajo organizirati svoje delo pri pripravi jedi,
- spoznajo kuharsko posodo in pripomočke,
- znajo ustrezno sestaviti jedilnik za različne obroke in priložnosti.
NAMEN: Problem za učence pri pripravi jedi je lahko že poznavanje kuharskih pripomočkov in branje kuharskih receptov. Zato sva v ta namen ustvarili spletni stran, ki učence postopno vodi skozi celotno pripravo jedi. Program vsebuje tako lažje kot zahtevnejše recepte in je tako primeren za več razredov osnovne šole. S takšno metodo poučevanja želiva pri učencih spodbuditi željo za pripravo različnih jedi tudi doma, poleg tega pa želiva tudi izboljšati njihove prehranske navade, spodbuditi njihove sposobnosti organiziranja in razvoja ustreznih sposobnosti za delo v skupini, kadar se jedi pripravljajo v šoli ali doma. S takšnim delom se krepijo njihove kognitivne, praktične in tudi socialne veščine. Učenci so s takšnim delom veliko bolj samozavestni, saj takšna oblika poučevanja omogoča, da učenci pridejo do želenega cilja, se pravi do okusne jedi.
NAVODILA ZA UČITELJE: Projekt je ustvarjen za ponavljanje učne snovi in utrjevanje. Učitelji naj učencem najprej frontalno predstavijo spletno stran in razložijo namen in delovanje projekta. Nato učitelji sami odločijo, kako bo potekalo delo. Vse sestavine in pripomočki za delo/kuhanje naj bodo predhodno pripravljeni, da se potem ne izgublja časa. Vsaki skupini, ki dela je potrebno tudi zagotoviti ustrezno programsko opremo (prenosni računalnik, ipad).
PREDLOGI ZA DODATNE MOŽNOSTI: Pri projektu sva pripravili tudi križanke na internetu, ki jih lahko rešujejo učenci pred ali po kuhanju s programom. Dobra stran križank je tudi, da učenci takoj dobijo povratno informacijo in namige za pomoč.Učenci lahko kuhajo s programom individualno v šoli/doma, lahko kuhajo v paru ali manjših skupinah. Dobra stran projekta je tudi ta, da učenci lahko kuhajo tudi doma kadarkoli in s komerkoli. Npr. s starši, brati, sestrami, babicam, dedki itd. Na koncu lahko jedi v šoli ali doma poslikajo in jih dajo npr. na spletno omrežje Facebook, kjer ima razred svojo skupino. Tako lahko tudi drugi sošolci vidijo, kaj so naredili njihovi sošolci in jed komentirajo, dajo kakšne predloge za izboljšave, komentirajo, če so že kdaj sami poskusili narediti to jed itd.Učenci lahko tudi sami ustvarijo recept in ga objavijo na spletni strani. Lahko bi ustvarili majhne skupine, kjer bi bil vsak zadolžen za izdelavo neke stvari pri objavi recepta na spletni strani. Tako bi se lahko sami dogovorili, kaj bo kdo delal in učenci bi tako pokazali svoje močne strani.
OPREMA: potrebujemo računalnike z internetno povezavo, pri samem kuhanju pa je priporočljivo, da ima vsaka skupina svoj prenosni računalnik ali ipad z internetnim dostopom, kjer postopoma sledijo receptu.
UPORABLJENI PROGRAMI: Inkscape in risar: oba programa sta brezplačna. Uporabili sva ju, da sva z njima narisale kuhinjske pripomočke, dečka in deklico ter jedi. Tudi učenci lahko uporabljajo programa, saj sta enostavna za uporabo.
Webs: stran, kjer lahko brezplačno dodamo svojo spletno stran.
HotPotatoes: program, kje lahko sami naredimo križanke ali kvize.
MEDPREDMETNE POVEZAVE: Izveden projekt lahko povezujemo tudi z drugimi predmeti, predvsem z računalništvom, pri katerem učenci spoznavajo različna IKT orodja, učijo se oblikovati in izdelovati spletne strani. Pri tem pa lahko projekt povežemo tudi z likovno vzgojo, pri čemer učenci lahko izpopolnjujejo svoje risarske in oblikovalske sposobnosti.
PREDLOGI ZA POVEČANJE AKTIVNOSTI NA VIŠJI STOPNJI: Razširitev spletne strani na več področij. Ne samo na predjedi, glavne jedi in sladice, temveč tudi razdelitev na zelenjavne, mesne, mlečne, jajčne in podobne jedi.Uporaba in vključitev različnih animacij, ki omogočajo lažjo predstavitev priprave jedi.Vključitev lastnih video posnetkov izdelave svoje izbrane jedi.Dodati možnosti bloga ali foruma, kjer se izmenjavajo mnenja.
PREDLOGI ZA ZMANJŠANJE AKTIVNOSTI NA NIŽJI STOPNJI: Izbirati enostavnejše jedi za pripravo.Za risanje priprave jedi po postopkih se uporablja le orodje slikarja. Učenci spoznavajo osnovne kuharske postopke.
S klikom na sliko pridete
na najino spletno stran