IKT v izobraževanju
ICT in education project work in 2013/2014
Tina Skrt, predmetno poučevanje (matematika-tehnika)
Brina Zoran, poučevanje na razredni stopnji
OPIS PROJEKTA
Najina ciljna skupina so bili učenci petega, šestega, sedmega in osmega razreda. Namen je bil ponavljanje že usvojene snovi pri predmetu Naravoslovje oziroma Tehnika in tehnologija. Program lahko uporabimo za ponavljanje snovi, uvodno motivacijo ali kot zadolžitev pri podaljšanem bivanju.V projekt sva vključile naslednje cilje:
Cilji za 6. razred:
-
obnovijo ključna znanja o ravnanju v cestnem prometu, varni poti, opremi kolesa in kolesarja,
-
proučijo prometno varnostni načrt.
Cilji za 7. razred:
-
obnovijo ključna znanja o ravnanju v cestnem prometu.
Cilji za 8. razred:
-
obnovijo ključna znanja o ravnanju v cestnem prometu, uporabi varnostnih pripomočkov v prometu (varnostni pas, čelada, odsevnik, kresnička idr.)
-
opišejo ukrepe za izboljšanje varnosti v prometu,
-
opišejo poklice v prometu
Standardi znanja ob koncu predmeta tehnika in tehnologija:
-
zaveda se, da ravnanje in upoštevanje dogovorov in predpisov vpliva na lastno varnost in varnost drugih udeležencev v prometu.
Za vključitev 5. razreda v sam projekt pa sva se določile, ker ravno takrat se učenci srečajo z opravljanjem kolesarskega izpita.
UPORABLJENI PROGRAMI
Za izvedbo našega projekta so potrebni štirje programi:
-
Power point
Programski paket Microsoft PowerPoint je namenjen izdelavi računalniško podprtih predstavitev. Program omogoča tudi izdelavo običajnih prosojnic, diapozitivov, spletnih strani in predstavitvenih CD-jev.
Program dobimo na naslednji povezavi [ http://en.softonic.com/s/microsoft-office-free-download ]. Navodila za uporabo programa Power point [ http://erid.tsckr.si/8/predstavitve_navodila/ppt.html ].
-
Google SketchUp
Google SketchUp je brezplačna izvedba programa, ki je narejen za preprosto skiciranje tridimenzionalnih modelov in je pridobil v zadnjem času zelo veliko uporabnikov. Navodila za uporabo v angleškem jezku [ http://www.wikihow.com/Use-Google-SketchUp ] in krajša navodila za uporabo v slovenskem jeziku [ http://fs-server.uni-mb.si/si/inst/itkp/lttkt/izpiti-zs/Predstavitvene%20tehnike%20in%20virtualni%20katalogi /Navodila_SketcUp_3DVIA_Shape_WIX.pdf ].
-
PhotoScape
Je programska oprema za zabavno in enostavno urejanje fotografij. Omogoča izboljšavo fotografij. V tej programski oprema lahko naredimo tudi animacije med fotografijami v oknu animirani GIF. Primere in sam program lahko najdete na povezavi
[http://www.photoscape.org/ps/main/index.php].
-
Orodje za izrezovanje
Z orodjem za izrezovanje lahko zajamete zaslonsko sliko katerega koli programa na namizju, na primer sliko ali del spletne strani. Izrežite celo
okno, pravokoten kos zaslona ali pa s prosto roko z miško ali peresom tabličnega računalnika narišite obris (ali s prstom, če uporabljate osebni
računalnik z zaslonom na dotik). Nato lahko z gumbi na desni strani v oknu orodja za izrezovanje sliki dodate opombo, jo shranite ali jo pošljete
po e-pošti. Orodje za izrezovanje je na voljo samo v izdajah Home Premium, Professional, Ultimate in Enterprise sistema Windows 7.
NAVODILA ZA UČITELJA
Učitelj za izvedbo takšnega projekta kot sva si ga midva zadale mora najprej si v Power pointu narediti osnutek teorije za določene razrede ter zastaviti vprašanja za kviz. V programu Google SketchUp naredi različne slike in jo z Orodjem za izrezovanje izreže ter shrani. Če želi narediti animacijo mora narediti več slik in jih s Photo Scape-om združimo v kratek film oziroma animacijo. Sam čaš prehoda med slikami določimo sami.
NADGRADNJA
Program bi lahko nadgradili z več animacijami, s točkovanjem pravilnega odgovora, povezovanja kviza med prosojnicami.
MEDPREDMETNE POVEZAVE
Povezujemo lahko s Tehniko in tehnologijo, ko se učenci seznanijo s programo Google SketchUp. Tam bi lahko risali križišča, kolesa itd. Lahko vključimo tudi v predmet Računalništvo, kjer se seznanijo s programom Power point ali s programi, ki omogočajo urejevanje fotografij.
RAZMISLEK
Kot je že omenjeno, je najin projekt namenjen ponovitvi snovi. Za samo zviševanje zahtevnosti, bi v projekt lahko vključili več križišč z večjim številom udeležencev ali da bi vključili več problemskih nalog. Glede na to, da naš program dosega več ali manj minimalne standarde zniževanje zahtevnosti ne bi bilo potrebno. Sam projekt je prilagojen učencem z diskleksijo, saj je ozadje rumeno ter pisava je Arial. Če bi v razredu bil slaboviden učenec bi projekt lahko opremili z zvočnim zapisom ali z večjo pisavo.
Za ponovitev snovi o prometu, pritisni na spodno ikono.