IKT v izobraževanju
ICT in education project work in 2013/2014
NARAVOSLOVNI DAN - Drejček in trije marsovčki
PROBLEM
Naš problem je vključevanje osebe s posebnimi potrebami, v konkretnem primeru močno slabovidnega učenca v razred. Pri tem imamo v mislih, da je enakovredno udeležen pri izvajanju naravoslovnega dela, pri čemer bo izdelek, ki bo skozi naravoslovni dan nastal, prilagojen njegovim potrebam in bo hkrati zanimiv tudi za ostale učence. Naš namen je v naravoslovnem dnevu povezati več področji, od književnosti, angleščine, računalništva, likovne umetnosti in inkluzije – vključevaje oseb s posebnimi potrebami ter vključiti prvine sodelovalnega učenja.
CILJI
Cilji naravoslovnega dneva (Drejček in trije marsovčki) za 4. razred so:
-
Učenci spoznajo novo programsko opremo.
-
Učenci spoznajo novo književno delo Drejček in trije marsovčki.
-
Učenci napišejo nadaljevanje zgodbe.
-
Učenci uporabljajo novo programsko opremo.
-
Učenci timsko sodelujejo.
-
Učenci spoznajo nekaj prilagoditev za osebe s slabovidnostjo (kontrast, slike, fond).
-
Učenci predstavijo svoje delo.
-
Učenci z učiteljevo pomočjo sestavijo film, tako da združijo sliko in govor.
PREDSTAVITEV UPORABLJENE PROGRAMSKE OPREME IN ORODIJ
-
TOONDOO (http://www.toondoo.com)
Toondoo vabi otroke in najstnike, da oblikujejo svoje lastne stripe. Svoje stvaritve lahko uporabijo tako za zabavo kot za strukturirano učenje. Omogoča načrtovanje pisanja, pred-in po-bralne aktivnosti in oblikovanje obnove na knjige. S tem programom lahko učenci izbirajo osebe, ozadja, znake in rekvizite, napišejo dialog z govorom v mehurčkih. Ko je strip končan se lahko natisne, shrani v profil in na računalnik. Za uporabo je potrebna predhodna registracija z elektronskim naslovom.
V ta program lahko učenci prenesejo tudi svoje datoteke (npr. risbe, ki nastanejo pri likovnem pouku, skenirane in ustrezno obdelane.
-
SNEMALNIK ZVOKOV
Snemalnik zvokov omogoča snemanje preko mikrofona, ki je vgrajen v računalniku, ali s pomočjo pomožne tehnologije (mikrofon). Posnetke učenci shranijo in jih lahko uporabljajo v drugih programskih opremah/orodjih. Snemalnik zvokov je zelo enostaven za uporabo, zato je primeren za učence vseh starosti.
-
WINDOWS LIVE MOVIE MAKER
Omogoča oblikovanje posnetkov in kratkih filmov z dodajanjem lastnih slik, posnetkov in videov. Windows Live Movie Maker je preprost za uporabo. Nameščen je na vseh operacijskih sistemih Windows, zato je dostopen večini populacije.
-
DRUGA PROGRAMSKA OPREMA IN ORODJA, KI SO BOLJ ZNANA:
-
Microsoft Word
-
Slikar
-
Microsoft PowerPoint
PRIPRAVA IN POTEK DELA
PRIPRAVA:
Učenci najprej preberejo književno delo Drejček in trije marsovčki. Učenci in učitelj se pogovorijo o književnem delu in ga podrobneje analizirajo. Učitelj jim predstavi potek dela. Učitelj jim predstavi programsko opremo. Učenci se razdelijo v skupine po štiri. Vsaka skupina dobi svoj računalnik in svoj diktafon. Učenci po skupinah nadaljujejo zgodbo, ki mora imeti štiri akterje. Napišejo jo v program Word, kot dialoge. Učenci s pomočjo predstavljene programske opreme naredijo strip, z najmanj šestimi kadri. Pri tem upoštevajo, da se sličice ne prekrivajo, da je fond besedila dovolj velik za slabovidnega učenca ter upoštevajo kontraste. Učenci dogajanje v stripu in besedilo spremenijo v zvočni zapis tako da se posnamejo z diktafonom ali s pomočjo snemalnika. Posneto besedilo prevedejo v angleščino in se še enkrat posnamejo. Ob končanem projektu vsaka skupina v 3 minutah predstavi svoj izdelek ostalim sošolcem.
POTEK DELA:
4 šolske ure
-
1 ura obdelava književnega besedila Drejček in trije marsovčki (Oblike in metode dela:frontalno, delo z besedilom, pogovor; Potek ure: branje besedila, pogovor o prebranem besedilo) in predstavitev programske opreme
-
1 ura samostojno nadaljevanje zgodbe (v skupinah po 4 učenci)
-
1 ura delo z računalniki in programsko opremo
-
0,5 ure s pomočjo učitelja ustvarjanje videa v katerem združimo komponente slike in govora
-
0,5 ure predstavitev projekta po skupinah
PRILAGODITVE ZA UČENCE S SLABOVIDNOSTJO/SLEPOTO
Nekaj prilagoditev za učence s slabovidnostjo ali slepoto v dani situaciji, kot je izvedba naravoslovnega dneva v 4. razredu. Prilagoditve so uporabne in jih je smiselno upoštevati tudi v vsakdanji šolski praksi.
-
Upoštevajte, da se slike ne prekrivajo, saj učenci s slabovidnostjo težje analizirajo sliko, ki ima preveč podrobnosti in na kateri se stvari prekrivajo.
-
Upoštevajte kontrast. Najbolj primeren je rumeno-črn ali črno-bel kontrast, izbira pa je odvisna od posameznika, zato vprašajte učenca, kateri kontrast mu bolj odgovarja.
-
Govorna podpora. Pomembno je, predvsem če je v razredu učenec s slepoto, da informacije prejema taktilno in govorno, zato je govorna podpora zelo dobrodošla. Pri govorni podpori je pomembno, da opišemo tudi dogajanje, če ga slep učenec ne vidi, torej ne zgolj branje besedila. Govorna podpora pa je primerna tudi za slabovidne učence, saj jim nudi dodatno informacijo, če se vidna informacija izgubi ali je nepopolna.
-
Od konkretnega k abstraktnemu. Upoštevajte, da si učenci abstraktne pojme težko predstavljajo oz. jih ne poznajo, tudi in predvsem zato, ker se z njimi niso nikoli pobliže srečali oz. jih pretipali (npr. pojem MARSOVEC). Če se le da jim omogočimo stik z realnimi predmeti v realnem okolju ali vsaj maketami le-teh. Vsako predstavitev naj spremlja podroben verbalen opis.
PREDLOGI ZA UPORABNIKE / IZVAJALCE
-
Učitelji lahko tako prilagodijo katerokoli književno besedilo, ter tako naredijo naravoslovni dan starosti in razredu prilagojeno.
-
Sodelujejo lahko tudi učitelji likovne umetnosti s katerimi se dogovorimo, da učenci pred naravoslovnim dnevom rišejo po prebranem odlomku iz besedila Drejček in trije marsovčki, ter tako sami vizualizirajo izgled oseb in predmetov v besedilu. To lahko koristi kasneje pri izdelavi stripa, saj lahko učenci v izbranem programi sami narišejo osebe ali pa jih izberejo iz nabora že pripravljenih.
-
V višjih razredih lahko namesto stripa učenci oblikujejo preproste animacije.
V sklopu projektnega dela smo izdelale končni primer našega naravoslovnega dne. Slovensko verzijo si lahko ogledate spodaj.
V sklopu projektnega dela smo izdelale končni primer našega naravoslovnega dne. Angleško verzijo si lahko ogledate spodaj.